Motorový vůz 810 517-3 / M 152.0517

Motorový vůz po svém vyrobení v roce 1982 byl předán do LD České Budějovice, PP Volary. Ve Volarech strávil podstatnou část svého aktivního života a jezdil v 80.-tých až 00.-ých letech na všech tratích v okolí Volar. V rámci rozdělení republiky došlo k jeho předání v roce 1993 na Slovensko, a to do Popradu, kde jezdil na kežmarské trati. Po odstavení z provozu v rámci velkého rušení dopravy na slovenských lokálkách byl v roce 2012 zrušen.

V roce 2013, vozidlo jako již odstavené z provozu, získal KŽC a motorák se stejně jako ostatní vozy ř. 810 KŽC se podrobil v ještě v témže roce rozsáhlé opravě v ŽOS Zvolen, při které vozidlo obdrželo nový lak II v historizujícím polomáčeném stylu. Vozu však byly již v rámci opravy MH v Žilině vyměněny boční krycí plechy za nové, hranaté, což mu sice ubírá na historické podobě, na druhou stranu se toto řešení ukázalo jako více než praktické při údržbě vozidla.

Motorový vůz má v interiéru tmravorudé čalouněné sedačky, které jsou typické pro slovenské motoráky 90.-tých let a tudíž jeho interiér je dost vzácný.

Od října 2013 do roku 2018 byl motorák pravidelně nasazován na vozbu vlaků linky S 34 v Praze a na linku S 24 (Mochov). Motorák prošel v roce 2021 rozsáhlou opravou u KŽC a byl opatřen novým historizujícím lakem připomínajícím jeho působení na Slovensku, tedy má slovenské barvy 90.-tých let. I interiér byl ponechán v tomto provedení.

Mnohokrát si také zahrál v mnoha reklamách (Vodafone, cola) a ve filmech, kdy nejznámějším je film Mimořádná událost.

Motorák je určen pro vozbu linky S 43 (Kralupy – Neratovice), dále je provozní zálohou linky S 34 a provozní zálohou pro Podřipský motoráček a pro vozidla deponovaná v provozním pracovišti KŽC v Děčíně. Motorák je deponován v Praze. Vůz je označen původním kryšpínovým označením M152.0517.