Lužickohorský rychlík


Vážení cestující, 
  • ve dnech 16.+17., 23.+24., 28. a 30. října 2021 
bude vlak 
  • R 1274 \"Lužickohorský rychlík\" 
v úseku Mikulášovice dolní nádraží - Krásná Lípa veden o 10 minut později oproti pravidelnému jízdnímu řádu. V úseku Krásná Lípa - Praha-Vršovice je vlak veden podle pravidelného jízdního řádu. 
Podrobnosti naleznete v přiloženém výlukovém jízdním řádu.

Vlak R 1275 \"Lužickohorský rychlík\" je v celé trase Praha-Vršovice - Mikulášovice dolní nádraží veden podle pravidelného jízdního řádu.

Za způsobené komplikace se omlouváme.

jr_luzickohorsky_rychlik_20211016_vyluka.pdf


Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do 1. listopadu. Vlak je vhodný pro návštěvníky Máchova kraje - turisty i cyklisty. Vlak je sestaven z motorové lokomotivy "Zamračená" řady T 478.1 a klasických kupátkových vozů zachovaných v původním provedení.

V soupravě vlaku je řazen barový vůz s výdejním okénkem (točené pivo, limo, káva, čaj a drobné občerstvení).

Popis trasy

Vlak vyjíždí ráno z Prahy a zamíří přes Neratovice, Mladou Boleslav, Bakov nad Jizerou, Bělou pod Bezdězem, Bezděz, Českou Lípu, Nový Bor, Jedlovou, Krásnou Lípu, Panský do Mikulášovic. Odpoledne se vrací stejnou cestou zpět do Prahy.

Jízdní řád

Ceník

V Lužickohorském rychlíku platí

  • Tarif Pražské integrované dopravy (více na www.pid.cz) v úseku Praha-Bezděz, 
  • Systém jednotného tarifu - OneTicket (více na oneticket.cz) v celé trase,
  • Tarif TR 10 společnosti České dráhy, a.s. pouze v úseku Praha - Bezděz (více na www.cd.cz), tj. všechny jízdní doklady společnosti České dráhy, a.s. vyjma režijních zaměstnaneckých jízdenek.
  • Tarif DÚK (více na https://www.kr-ustecky.cz/doprava-usteckeho-kraje.asp) v úseku Jedlová - Mikulášovice
  • V úseku Bezděz - Jedlová jsou bezplatně přepravováni rovněž držitelé BČK Opuscard 

Příklady cen jízdného: 

Praha hl.n. - Bezděz: 130,- Kč / 90,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Praha hl.n. - Mladá Boleslav: 110,- Kč / 70,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Praha hl.n. - Staré Splavy: 177,- Kč / 149,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Česká Lípa-střelnice - Jedlová: 46 Kč

Jízdní kolo k jízdnímu dokladu OneTicket: 40 Kč

Jízdenky zakoupíte v pokladnách Českých drah, v mobilní aplikaci PID Lítačka, v mobilní aplikaci OneTicket nebo u průvodčího ve vlaku bez přirážky. Ve vlaku nelze platit platební kartou.

Zajímavosti na trase

Škoda Auto Muzeum

Muzeum vystavuje okolo 500 exponátů, včetně 46 automobilů, řady motocyklů a jízdních kol z dlouhé historie firmy Škoda Auto a jejího předchůdce Laurin & Klement.

Hrad Bezděz

Jedna z nejvýznamnějších krajinných dominant Čech - hrad Bězděz je pozoruhodnou ukázkou architektury rané gotiky. Byl založen kolem roku 1260 králem Přemyslem Otakarem II. Jeho zajímavostí je, že je zachován v podstatě ve stavu, v jakém ho "král železný a zlatý" vybudoval. Od nádraží k němu vede modrá turistická značka, cesta je dlouhá asi 3,5 km.

Máchovo jezero a město Doksy

Nedaleko cílové stanice vlaku se nachází oblíbená česká turistická destinace, která nabízí nejen koupání s výhledem na hrad Bezděz. Pěší cesta z nádraží v Bezdězu vede přes obec Bezděz a dále po červené turistické značce tzv. Máchovou stezkou, délka trasy je asi 10 km. Na kole lze do Doks dojet nenáročnými trasami přes obec Bezděz nebo přes Okna (cca 14 km).

Partneři